Loading...

Discutii formare Comunitate Evanghelica - Comunitatea Evanghelica de Ardeal si Banat

Group Info

Comunitatea Evanghelica de Ardeal si Banat

Comunitatea Evanghelica de Ardeal si Banat

constituire comunitate

Aici va inscrieti (ramaneti inscrisi) doar persoanele care sunt parte a gruparii religioase Biserica Protestanta Evanghelica. Inscriindu-va in acest grup declarati public apartenenta la grupare si deveniti membrii, iar noi va dorim propasire spirituala !

Fiti Binecuvantati !

temei: art. 5 si 6 legea 489/2006

Share:
Mihai Vidjean
Mihai Vidjean May 16
Un topic unde intrebam
0 0 0
Marius Leontiuc
Sunt unele întrebări, pe care vă recomand să mi le puneți mie personal. Nu public. Nu facem afirmații despre nimeni. Ignorați trecutul. 

Este foarte bine că suntem noi așa în formula aceasta nouă. 

Toti acei care sunt împotriva noastră sunt împotriva a ceea ce predicăm. Cum noi predicăm Solo Scriptum, aceștia nu suportă Cuvintele Sfinte. 

The Forum post is edited by Marius Leontiuc May 29
0 0 0
Mihai Vidjean
Mihai Vidjean May 18

BINEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE !!!!!!!!!!!!

Marius eu propun să facem mai simplu posibilă înscrierea de membrii.

0 0 0
Mihai Vidjean
Mihai Vidjean May 20

Quote from Dorina Vaida

Eu una am o intrebare. Ce rol pot avea femeile in biserica noastră? Nu mă gândesc la preotul femeie. Totuși pot sluji cu ceva și femeile?

Cum a spus Marius trecutul e trecut. Am vizionat și eu ceva. Decât așa ceva, parodie ce am văzut. Suntem parte a unui proiect mai profi, bine gândit. Citește ce a scris Marius despre iertare. Pe mine m-a prins. Dacă ne gândim la varianta cealaltă greșim, că acea variantă mere pe alte chestii. Ei nu cred tot ce scrie în Biblie. Apoi nu recunoșteau adevăruri așa pe față.  Eu, care am crescut între golani, știu și văd multe. Uită și treci peste.

Uite, eu mă lupt cu înjuratul. Doresc ca anul aacesta să ajung ca deloc să nu mai înjur. M-am lăsat de țigări. Hai că se poate, putem cum spune Marius să ne schimbăm constant în bine.

0 0 0
Marius Leontiuc
Va multumesc public de apreciere. Cred ca de trecut ne-am desprins. Nu trebuie sa judecam pe nimeni care ne-a parasit. 

Voi sunteti prietenii si fratii mei de credinta iar eu nu va parasesc, cum nici voi nu m-ati parasit pe mine. V-ati dorit mult slujirea mea. Recunosc si eu am dorit reintegrarea mea in slujire. Prietenii mei sunt public prieteni cu mine iar nu clandestin. 

Formula gruparii noastre religioase este foarte buna si deocamdata crestem, si crestem. Chiar daca incet. Este incet si sigur. Acest grup nu este grupul unei simple retele sociale ci este grupul unde cei care isi asuma apartenenta si convingerea noastra in mod public apar. Vom fi o biserica puternica, una foarte puternica. Nu toti suntem si online. Nu am folosit facebook si nu doresc folosirea facebook pentru ca aceasta este reteaua sociala care va dizolva parte din venitul ei (cand va deveni profitabila ) in sustinerea bisericii noastre. Or, atat timp cat este bunul nostru,il folosim. Suntem in tratative serioase pentru achizitionarea unui locas de cult la Timisoara, si inchirierea Bisericii Reformate din Caransebes. Probabil spre iarna vom avea un spatiu si la Oradea unde este Lidia, copii iar in primavara la Arad si Satu Mare unde e Dorina. Facem pasi cu precautie acolo unde este vorba de inchiriat, deoarece nu stim inca daca nu cumva se vor interzice din nou slujbele. La acest moment situatia online este cea mai buna. Vom perfectiona modulul pentru videoconferinte, probabil ne vom vedea din nou pe zoom.

0 0 0
Medisma Oprea
Medisma Oprea May 22
cum inscriu pe mama si tata? tot formular sau cerere de mana?
0 0 0
Mihai Vidjean
Mihai Vidjean May 29

Dar Marius, e frumos? Daca te suna omu nu raspunzi. E frumos. Eu mi-am cerut scuze de la el. Tu? Chiar daca te-a sters din lista de prieteni, eu zic ca na, sa nu facem si noi lafel. Dar adevarul, este ca noi suntem prietenii tai adevarati.

0 0 0
Marius Leontiuc

Quote from Mihai Vidjean

Dar Marius, e frumos? Daca te suna omu nu raspunzi. E frumos. Eu mi-am cerut scuze de la el. Tu? Chiar daca te-a sters din lista de prieteni, eu zic ca na, sa nu facem si noi lafel. Dar adevarul, este ca noi suntem prietenii tai adevarati.

Asa e, i-am cerut iertare. Multumesc ca ati cenzurat. Predica cu Antihristul este incomoda, dar nu-i era adresata lui ci celor ce nu cred in porunci

Sa sti ca am asistat la un miracol. Mi-a scris un sms citand poruncile, ceea ce atesta un castig enorm. Inca o dovada ca nu el era tema din predica. Pentru mine el este un exemplu in ceea ce face, suntem practic doua biserici cu linii apropiate dar diferite, și noi avem 2 sacramente dar cu 3 acte de cult subsecvente,... dar am vazut in seara aceasta un miracol, dincolo de tristetea ca nu am putut fi langa mama de ziua ei. Dincolo de faptul ca astazi chiar cel care m-a ordinat prima data mi-a dat flit cand i-am cerut inca un act. Am insa pe fr. Chiforeanu un prieten de nadejde si un om al adevarului, cred ca el va fi ajutorul nostru. Aveam nevoie de inca o foaie pe langa adeverinta. In fine Duminica vom hotari si fara foaia de slujire (tabelul cu periade,prezbiteriul, pastoratie,..).

Mi se pare foarte cool ca din lutherani nu ne mai scot. Desi avem 2 sacramente cu 3 acte subsecvente, in ochii tuturor noi suntem lutherani. Imi permit sa arat lucrul asta aici, fiind un topic despre formare.

The Forum post is edited by Marius Leontiuc Jun 3
0 0 0
Mihai Vidjean
Am comunicat cu „fratele” nostru, pe facebook. Ca și alți „frați”, el nu crede în poruncile pe care le vedem în Biblie. Cum se poate să nu crezi ce spune Isus?
0 0 0
Marius Leontiuc

Quote from Mihai Vidjean Am comunicat cu „fratele” nostru, pe facebook. Ca și alți „frați”, el nu crede în poruncile pe care le vedem în Biblie. Cum se poate să nu crezi ce spune Isus?
 E o altă credință.

Noi credem că poruncile lui Hristos sunt o parte a Evangheliei. Ceilalti cred ca Isus a predicat tot legea lui Moise până la moartea Sa, prin excluderea Fapte 1:2. Este o credinta diferita. Diferim de tot ce există nu și de Biblie.

The Forum post is edited by Marius Leontiuc Jun 3
0 0 0
Dorina Vaida
Dorina Vaida Jun 3

Quote from Marius Leontiuc
Quote from Mihai Vidjean Am comunicat cu „fratele” nostru, pe facebook. Ca și alți „frați”, el nu crede în poruncile pe care le vedem în Biblie. Cum se poate să nu crezi ce spune Isus?
 E o altă credință.

Noi credem că poruncile lui Hristos sunt o parte a Evangheliei. Ceilalti cred ca Isus a predicat tot legea lui Moise până la moartea Sa, prin excluderea Fapte 1:2. Este o credinta diferita. Diferim de tot ce există nu și de Biblie.

Da. Este diferit de tot ce am văzut. Dar mă simt în siguranță.
0 0 0
You need to be a group member to post.

Advertisement

advertisement
No images added

WEB DESIGN and WEB DEVELOPER : Leontiuc Marius Sebastian - coder 2012 - 2019
Flag Counter

Statistici Trafic